19.05.2020

Історія взуття. Частина 1

Історія взуття. Частина 1 />

Перш, ніж розповісти про взуття секонд хенд, повернемося в минуле. Історія взуття налічує не одне тисячоліття. Сучасній людині важко уявити своє життя без взуття. Але ж колись дуже давно, тисячі років тому стародавні люди ходили босими. Пристосовуючись поступово до своїми кліматичними умовами, вони стали захищати свої ступні, хто від спекотного розпеченого піску, хто від снігу. На думку вчених, матеріали, з яких виготовляли першу взуття були різними: шкури тварин, листя рослин, кора дерев, очерет. У міру розвитку самої людини, взуття все більш удосконалилася.

Стародавні єгиптяни носили сандалі з пальмового листя, примотати до ноги шкіряними ременями. У жаркому кліматі нога повинна «дихати» і захищати підошву від розпеченого піску одночасно. Причому різні стани громадян носили різне взуття. Простолюдини носили прості, примітивно зроблені сандалі, а люди більш багатих вважають носили взуття, прикрашену вишивкою або дорогоцінними каменями.

У стародавній Греції, взуттєвих справи майстра пішли далі. Вони виготовляли не тільки сандалі, а ще ендорміси - чоботи без шкарпетки і жіночі чобітки на шнурівці, які шилися точно по нозі. Таке взуття красиво підкреслювала стрункість ніжок її власниці.

У стародавньому Римі пішли ще далі. У публічних місцях не прийнято було носити сандалі, тому стали виготовляти закрите взуття для чоловіків і жінок, яка відрізнялася за кольором. Чоловіки носили чорну, жінки - білу. У святкові дні можна було носити кольорову взуття, прикрашену вишивкою, стрічками, брошками. Взуття показувала якого стану була людина. Бідні люди носили взуття, яка кріпилася до ноги одним ремінцем, більш заможні - чотирма.

В Середньовічній манірною Європі не стали носити сандалі і віддали перевагу туфлям з довгими, загнутими догори носами, прикрашені бубонцями або дзвіночками. Король Франції Філіп IV видав указ, який зобов'язує всіх знатних людей носити таке взуття. Причому, чим поважніший рід, тим довше повинен бути носок у туфлі. При носінні такого взуття, у знаті з'явилися проблеми при ходьбі, оскільки через довгий загнутий носок можна було легко спіткнутися. Щоб уникнути цього, кінчик носка стали прив'язувати шнурком до ноги.

Подібні муки закінчилися в 15 столітті. Взуття стала коротше і ширше, шилася за розміром ноги. У чоловіків з'явилася мода на широконосі взуття. Сталося це завдяки правив тоді французькому королю Шарлю VIII, у якого на ногах було по шість пальців. Для зручності шевці робили йому взуття з широкими носами, цю моду підхопили і всі піддані.

А що ж у слов'ян?
Найпоширенішими видами взуття слов'ян були традиційні постоли, личаки (личаки), поршні, черевики, чоботи. Постоли плели з кори - лубу, лика. Вони були поширені у східних слов'ян та їхніх сусідів ще з часів раннього залізного віку. На території України личаки носили переважно селяни. Городяни носили взуття, плетену з лика упереміш з шкіряними ремінцями, а іноді і повністю плетену з шкіряних ремінців. Такі шкіряні постоли могли прикрашати металевими дрібними пластинками. Простий шкіряним взуттям слов'ян були поршні (поршні, морщеніци), виготовлені з прямокутного або овального шматка шкіри і зібраного на шкіряну мотузку і прикрашеними вишивкою. Поршні і постоли взували на онучі або шиті штани, обмотували шкіряними ремінцями навколо ноги в кілька оборотів або навхрест.
Башмаки (Черевики) носили городяни і багаті селяни. Черевики робили з тонкої шкіри, складеної в два шари. Мали вигляд невисоких, які доходили до щиколотки, напівчобіт з широкими вилогами. Спереду черевики закінчувалися гострими або округлими носками і затягувалися в щиколотці мотузкою, для чого робилися вертикальні розрізи.

Феодальна верхівка носила чоботи (чоботи). Давньоруські чоботи були заввишки до колін, мали м'яку підошву, зшиту з декількох шарів шкіри, загострений або тупий ніс. Черевики і чоботи прикрашали вишивкою червоними або жовтими нитками.

Далі буде…..

Спасибо!